8 Eylül 2010 Çarşamba

Referandum

Referandum gittikçe yaklaşıyor. Hayır çıkma ihtimali zayıf olmakla beraber, eğer başabaş bir sonuç gelirse ve az farkla Evet önde olursa, 2011 seçimleri için umutlanacağım. Çünkü bu referandumda hayır diyenlere ek olarak evet diyenlerin bir kısmı da genel seçimlerde AKP aleyhinde oy kullanacak. Bu da AKP oy oranının yüzde 30'larda olması demektir. Eger CHP de yüzde 30'larda bir oran tutturabilirse koalisyon hükümetini CHP kurma şansı yakalar.

Özgürlükçü bir insan olmama rağmen neden Hayır diyeceğimi de iki madde ile özetlemek isterim.
1) Evet'çilerin şu anda anlamlı buldukları maddeler zaten muhalefet tarafından olumsuz karşılanmamıştı. Örneğin CHP tarafından sadece Anayasa Mahkemesi ve HSYK maddelerine itiraz gelmişti. Dolayısıyla Evet'e sebep gördülen maddeler için referanduma gerek yoktu. AKP buna rağmen referandumu zorladı ve şimdi itiraz edilmeyen maddeleri kullanarak destek istiyor. Bir de o kadar zaman ve para harcandı. Benim ödediğim vergiler gerekmeyen bir referandum için partilere dağıtıldı.
2) Anlamlı maddelere kanıp da AKP'nin yargıyı tamamı ile ele geçirmesine engel olmak.

Seçim sonuçları (NTV):

2 yorum:

Mustafa dedi ki...

kararin hayirli olsun ozaman. Birinci argumanini sevdim, hic o acidan dusunmemistim. Gercekten o pek sevilen maddeler neden bugune kadar meclisten gecmedi?

yalın dedi ki...

Bende daha arguman cok :) Blogumu birinin okudugundan haberim yoktu. Kendi kendime yazmistim :)

Yabancilar (AB'deki politikacilar mesela) paketin geneline bakip demokratiklesme yolunda bir adim oldugunu soyluyorlar, halbuki o adimlar icin referanduma gerek yoktu. 26-2=24 madde ile toplu halde meclisten onay alabiliyordu.
Ancak AKP oyle yapsaydi, o iki maddeyi hayatta geciremezdi.